Friday 11 November 2016

An Audience With The Queen #4 The Tooth

Though she be but little, she is fierce!
William Shakespeare, "A Midsummer Night's Dream"

The Tooth is another of Titania's Autumn Knights (I guess sex doesn't matter in Malifaux) and she is connected with the season of Summer. She brings pretty much the same options to the table as The Claw does. The only difference is a (0) action that can force an enemy to be pushed towards her, hit her once, and be hit once in return. Situational, but I guess it might work under some circumstances.
Painting this model meant one thing - stepping out of my comfort zone with color choices. I don't normally use bright green shades so this was a bit of a challenge for me. I try to make sure it's easy to notice which season each Knight is connected with. I hope this one will be easy to recognize.


Ząb to kolejna z Jesiennych Rycerzy Titanii (płeć chyba nie ma znaczenia w Malifaux), a jej tematyczną porą roku jest Lato. Do gry wnosi praktycznie to samo co Szpon. Jedyną różnicą jest akcja za (0), która zmusza przeciwnika do przysunięcia się w jej kierunku i zadania jednego ataku, tylko po to żeby odpowiedzieć na to atakiem wręcz. Ciężko ocenić użyteczność tej akcji, ale w pewnych sytuacjach może okazać się przydatna.
Malowanie tej figurki oznaczało przede wszystkim jedną rzecz - opuszczenie strefy komfortu w kwestii wyboru kolorów. Nie używam na co dzień tak jasnych odcieni zieleni, więc było to spore wyzwanie. Staram się, żeby od razu było widać z jaką porą roku jest związana dana postać. Mam nadzieję, że tutaj nie będzie problemów z rozpoznaniem.And to finish off, what can be better than 30 minutes of solid atmospheric black metal.


3 comments:

 1. No genialny zielony Panie. Podstawki to oddzielne dziełko!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki, następna będzie Pani Wiosna :)

   Delete
 2. Bardzo ciekawe miniaturki, pomalowane w świetny sposób. Super zielony.

  ReplyDelete

Note: only a member of this blog may post a comment.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...